Sale@AfaghSoft.ir
افق | مجموعه نرم افزاری بانکداری الکترونیک

 

مدیران شرکت نرم افزاری آفاق، با حضور در مرکز همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، در بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی شرکت نمودند.

در این مراسم که به مدت دو روز در محل مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، دکتر مهدی رضوی رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران، دکتر علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و دکتر ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی به سخنرانی پرداختند.

در این همایش همچنین علاوه بر ارائه و نقد و بررسی مقالاتی مفید از اندیشمندان ایرانی و خارجی در حوزه بانکداری اسلامی، نشست تخصصی بررسی و نقد طرح اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا با حضور اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی، رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس کارگروه بازنگری قانون عملیات بانکی بدون ربا، مجید قاسمی مدیر عامل بانک پاسارگاد، احمد عزیزی مشاور رئیس کل بانک مرکزی، حمید تهران‌فر معاون نظارتی بانک مرکزی، طهماست مظاهری رئیس اسبق بانک مرکزی و حسین عیوض‌لو معاون وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد.

Islamic-Banking-co-26

شرکت نرم افزاری آفاق با شرکت در نهمین نمایشگاه بانکداری اسلامی، در کنار ارائه راهکارهای نرم‌افزاری بانکداری الکترونیک برای موسسات قرض الحسنه، مالی و اعتباری و تعاونی های اعتبار، به معرفی سیستم متمرکز بانکداری الکترونیک (Core Banking) خود با عنوان تجاری بـَـنـکـور پرداخت.

همایش بانکداری اسلامی به عنوان یکی از معتبرترین و مهمترین رویدادهای صنعت بانکداری، رویدادی است که مهم‌ترین تصمیمات اقتصادی و بانکی ایران برای یک سال آینده اعلام می‌شود و به تبع آن حضور شرکت‌ها در نمایشگاه جانبی فرصتی برای گفت و گو با مدیران عالی رتبه بانکی ایران خواهد بود.
بررسی تجربه بانکداری اسلامی در کشورهای اسلامی همچون مالزی، بحرین، کویت، ترکیه و نیز بررسی تجربه بانکداری اسلامی در کشورهای غیر اسلامی نظیر ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بلژیک از محورهای مورد بحث در بیست‌وششمین همایش بانکداری اسلامی بود.
از دیگر مباحث مطرح شده در همایش می توان به شیوه‌های تجهیز منابع، روش‌های تامین مالی، به‌کارگیری ابزارها و ارائه خدمات و محصولات نوآورانه در نظام بانکی ایران و شیوه‌های تعامل شبکه بانکی کشور با بانک‌های بین‌المللی اسلامی و غیراسلامی نیز  اشاره کرد.

همایش و نمایشگاه بانکداری اسلامی در روزهای دهم و یازدهم شهریور ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد و بیش از ۳۰ شرکت داخلی و نمایندگی خارجی از بخش‌های مختلف، در این نمایشگاه حضور یافتند.

نهمین همایش بانکداری اسلامی

محمد رضا نادری زاد، مدیر عامل شرکت نرم افزاری آفاق، طی نامه ای انتصاب آقای ناصرعلی سعادت را به ریاست سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور (سازمان نصر) تبریک گفت.

جناب آقای  مهندس سعادتزید عزه

رئیس محترم سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

با سلام و احترام؛

بدینوسیله انتصاب شایسته حضرتعالی را به ریاست سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، که بیانگر تعهد، کارآمدی، لیاقت و شایستگی‌ های برجسته شما در صحنه‌های خدمت صادقانه به نظام و میهن اسلامی است، تبریک عرض نموده و از درگاه حضرت سبحان، تداوم تعالی و توفیق؛ سعادت و سیادت جناب عالی را مسالت دارم.

در این راستا، شرکت نرم افزاری آفاق، به عنوان یکی از شرکت های فعال و با سابقه نرم افزاری و دبیر اولین هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان قم؛ مراتب هماهنگی و آمادگی حداکثری خود را جهت همکاری همه جانبه با آن مدیریت محترم، در راستای نیل به اهداف و برنامه های آتی آن سازمان اعلام میدارد.

مطمئناٌ مدیریت اثر بخش و توانمند توأم با تجارب برجسته و گرانقدر جناب عالی، موجبات ارتقاء آن مجموعه را فراهم خواهد نمود.

باتشکر                        

مدیر عامل                     

محمد رضا نادری زاد            

محمد رضا نادری زاد، مدیر عامل شرکت نرم افزاری آفاق، طی نامه ای انتصاب آقای محمدعلی کریمی به مدیریت روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.

بسمه تعالی

جناب آقای محمد علی کریمیزید عزه

مدیر محترم روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

بدینوسیله انتصاب شایسته حضرتعالی را به مدیریت روابط عمومی بانک مرکزی، که بیانگر تعهد، کارآمدی، لیاقت، شایستگی‌ ها و تجارب برجسته شما در صحنه‌های خدمت صادقانه به نظام و میهن اسلامی است، تبریک عرض نموده و از درگاه حضرت سبحان، تداوم تعالی و توفیق؛ سعادت و سیادت جناب عالی را مسالت دارم.

در این راستا، شرکت نرم افزاری آفاق، ارائه کننده راهکارهای نوین بانکداری الکترونیک در قالب مجموعه نرم افزاری بانکداری الکترونیک افق؛ مراتب هماهنگی و آمادگی حداکثری خود را جهت همکاری همه جانبه، در راستای نیل به اهداف و برنامه های آتی آن مدیریت محترم اعلام میدارد.

مطمئناٌ مدیریت اثر بخش و توانمند توأم با تجارب برجسته و گرانقدر جناب عالی، موجبات ارتقاء آن مجموعه را فراهم خواهد نمود.

باتشکر                               

مدیر عامل                           

محمد رضا نادری زاد                   

این پایگاه با هدف معرفی هرچه بهتر مجموعه نرم افزاری بانکداری افق و ارتباط نزدیک تر و تخصصی تر با مشتریان و صاحبان موسسات مالی و اعتباری و صندوق های قرض الحسنه ایجاد شده است.

امید است که با مشارکت شما کاربران گرامی، روز به روز بر غنای محتوای پایگاه و موفقیت در نشان دادن افق های والای بانکداری الکترونیک به شما عزیزان افزوده شود.

ما را از نظرات ارزشمند خود محروم نفرمایید.

با تشکر

در جهان کنونى، عناوین و پارامترهاى مختلفى در امر مدیریت مطرح است که اداره آنها نیازمند شناخت و درک صحیح و دانش مخصوص به خود است.

پرداخت به هریک از این عناوین و تعیین وجه اشتراک و افتراق هر کدام، نیازمند فرصت کافى به خود است، اما آنچه که امروزه مهم تر از همه عناوین مدیریتى، به عنوان اصلى ترین عامل در تعیین برنامه ها و تصمیم گیرى ها در محیط هاى پر فرآیند تاثیر گذار است، بکارگیرى و استفاده از تکنینک هاى مدیریت ریسک و به همان میزان سیستم هاى مبتنى بر IT و ICT است. فن آورى اطلاعات، به نحو فزاینده اى بر چگونگى عملکرد و نحوه کارآیى سازمان ها، ارگانها، شرکت هاى دولتى و خصوصى اثر گذاشته است، و نقش سیستم هاى مبتنى بر فن آورى اطلاعات در انجام کارآمد امور ادارى و تجارى انکار ناشدنى جلوه مى کند.

تنوع و گستره فعالیتها موجب مى گردد تا امکان پرداختن به همه امور میسر نباشد فلذا طبقه بندى کردن امور و اولویت دادن به برخى امور مهم نسبت به برخى دیگراز اهمیت زیادى برخوردار نمى باشند ضرورت پیدا مى کند. امروزه بهره گیرى از فن آورى اطلاعات در مدیریت ریسک حدیث متفاوتى را باز مى گوید و تاثیرى عمیق بر چگونگى سر و سامان دادن به فعالیت هاى اتوماسیون سازمان ها و مدیریت چرخه ایجاد سیستم هاى مکانیزه مى گذارد.

مدیریت ریسک، یک مدیریت مهم و ضرورى محسوب مى شود که تصمیم گیرى دقیقى را بر اساس میزان ریسک و خطر میسر مى سازد و در اکثر نقاط دنیا توسط پرسنل اجرایى IT مورد بهره بردارى قرار مى گیرد. ریسک در معناى عام عبارت است از تاثیر منفى ناشى از یک آسیب پذیرى و در نظر گرفتن احتمال وقوع و اثر آن در فرآیندهاى یک سیستم. فلذا بایستى سطح ریسک پایین؛ متوسط؛ بالا و احتمال وقوع آن و پیامدهاى آن مورد شناسایى قرار گیرد تا بتوان براى رفع آن تصمیم گیرى کرد. ریسک یعنى: میزان و امکان سرپیچى از قانون که به خسارت و زیان علیه تجارت ؛ صنعت و مردم منجر خواهد شدیا به تعبیر دیگر ریسک امکان وقوع یک خسارت و زیان اعم از مالى و یا غیر مالى در نتیجه انجام یک کار است. مدیریت ریسک، فرآیند تشخیص و ارزیابى ریسک و کاهش آن تا یک سطح قابل قبول مى باشد و با هدفگذارى امکان پذیر است. هدف از اجراى مدیریت ریسک این است که سازمان بتواند به اهداف ذیل جهت سیستم هاى مبتنى بر ‏فن آورى اطلاعات خود دست یابد: تامین امنیت بیشتر براى سیستم هاى مبتنى بر ذخیره سازى، پردازش و انتقال اطلاعات سازمانى. اعمال مدیریت براى توجیه و بهینه سازى هزینه هاى IT و تصویب و تائید سیستم ها.

مدیریت ریسک داراى سه مرحله است : مدیریت ریسک ، ارزیابى ریسک و کاهش ریسک.
مدیریت ریسک: مدیریت ریسک یعنى شناسایى؛ ارزیابى ؛ تجزیه و تحلیل ؛ چگونگى رفتار و اداره کردن آن. مدیریت ریسک فرآیندى است که به مدیران امکان مى دهد تا هزینه هاى اقتصادى و عملیاتى مورد نظر را مقایسه کنند و با بهره گیرى و حمایت از سیستم هاى IT ، امکانات و قابلیتهاى آنها را بهینه سازندو یا به تعبیر دیگر مدیریت ریسک روشى است براى استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود . این روند تنها منحصر به محیط IT نیست و در تمام تصمیم گیرى هاى روزانه ما تاثیر بسزایى دارد . به عنوان مثال، امروزه بسیارى از مردم تصمیم به نصب دزدگیر مى کنند و بر این اساس هزینه اى را به شرکت مربوط مى پردازند تا این سیستم ها را جهت حفاظت بهتر از اموال و دارایى هاى خود به کار گیرند. مسلمء ? افراد هزینه نصب و کنترل اینگونه سیستم ها را به نسبت اسباب و دارایى خود مى پردازند و به همان مقیاس تامین امنیت را براى خانواده خود فراهم مى آورند.

بهره گیرى از مدیریت ریسک در چرخه ایجاد یک سیستم : کاهش اثر منفى درسیستم و سازمان و رسیدن به یک پایه اساسى در تصمیم گیرى ، دلایلى هستند که که سازمان را وادار به اجراى روند مدیریت ریسک براى سیستم هاى مبتنى بر IT مى سازند. چرخه ایجاد یک سیستم مکانیزه داراى ۵ مرحله است : شروع ، ایجاد و تهیه سیستم ، اجراى سیستم ، بازبینى مجدد ، حفاظت و واگذارى . ارزیابى ریسک : ارزیابى ریسک اولین قدم در روش مدیریت ریسک به شمار مى آید . سازمانها با استفاده از ارزیابى ریسک ، مى توانند محدوده تهدیدات احتمالى و ریسک مربوط به یک سیستم مبتنى بر IT را در سراسر چرخه ایجاد سیستم مشخص کنند . بازده و نتیجه این امر به تعیین کنترل هاى مربوطه جهت کاهش یا حذف ریسک در طول روند کاهش ریسک کمک مى کند. ارزابى ریسک خود داراى ۹ مرحله اساسى است که عبارت است از : تعیین سیستم ، تشخیص تهدید ، تشخیص آسیب پذیرى ، تحلیل کنترل، تعیین احتمال ، تحلیل اثر سوء ، تعیین ریسک ، ارائه نظریه و پیشنهاد جهت کنترل سیستم و نهایتا مستند سازى نتایج . کاهش ریسک : کاهش ریسک عبارت است از اولویت دادن ، ارزیابى و اجراى کنترل هاى کاهش ریسک که در روند ارزیابى ریسک پیشنهاد شده اند .

از آنجایى که از بین بردن تمامى ریسک ها عملا امکان ندارد ، مدیران با اعمال کنترل هاى مناسب، کاهش ریسک را تا یک سطح قابل قبول به انجام مى رسانند . کاهش ریسک را از طریق موارد ذیل مى توان انجام داد.

الف- تقبل ریسک : پذیرفتن ریسک احتمالى و ادامه عملیات سیستم IT جهت پیاده سازى کنترل ها تا رسیدن به یک سطح قابل قبول. ب- اجتناب از ریسک : دور کردن ریسک با از میان برداشتن عامل و پیامدهاى ریسک . ج- برنامه ریزى ریسک : کنترل ریسک از طریق ایجاد یک برنامه کاهش ریسک که به کنترل ها اولویت بخشیده و آنها را اجرا و اداره مى کند . د- تصدیق و تحقیق: قبول نقطه ضعف یا آسیب پذیرى و تحقیق در خصوص کنترل ها جهت اصلاح آسیب پذیرى . ه- انتقال ریسک : انتقال ریسک براى جبران خسارت ، به طور مثال بیمه کردن سیستم . سازمانها مى توانند حدود کاهش ریسک را بر حسب احتمال یا تاثیر تخفیف تهدید (دو عاملى که سطح کاهش یافته ریسک را در یک عملیات سازمانى تعیین مى کنند) بررسى کنند . به ریسکى که بعد از اجراى کنترل هاى جدید مى ماند ، ریسک باقى مانده مى گویند . عملا هیچ سیستم IT بدون ریسک نیست و تمام کنترل هاى صورت گرفته را ریسک برطرف نمى کند . چنانچه ریسک باقى مانده تا یک سطح قابل قبول تقلیل نیابد ، چرخه مدیریت ریسک باید تکرار گردد تا روشى را که براى کاهش ریسک باقى مانده مشخص سازد.

هنگامى که مسئولان و مدیران اعلام کنند که ریسک به سطح مناسبى رسیده، باید گزارشى را که بیانگر قبول ریسک باقى مانده است ، قبل از تائید و معتبر سازى سیستم ، قبول و به امضا رسانند. نکات اصلى در مدیریت موفق ریسک: از فواید مدیریت ریسک به طور خلاصه مى توان به افزایش کارآئى ؛ موثر بودن ؛ تسهیلات و روان سازى؛ کاهش هزینه؛ سرعت عمل؛ کاهش زمان انجام عملیات اشاره نمود. اما یک برنامه موفق در مدیریت ریسک بستگى به موارد ذیل دارد:

  •  تعهد مدیریت ارشد در خصوص زمان و منابع ضرورى
  •  پشتیبانى و همکارى همه جانبه گروه
  •  صلاحیت تیم مدیریت ریسک.
  •  این گروه باید مهارت لازم را در پیاده سازى روش مدیریت ریسک در یک سیستم را دارا باشند . ریسک و احتمال خطر عملیات را تشخیص دهند و بر آن اساس ، حمایت هاى مقرون به صرفه اى را جهت رفع احتیاجات سازمان ارائه نمایند.
  •  آگاهى و مسئولیت پذیرى گروه کارى که باید از روش ها و آئین نامه ها پیروى کرده و کنترل هاى اجرا شده در خصوص حمایت از عملیات سازمانشان را بپذیرند.

شرکت‌های آنالایزر وب معمولا از هر دو روش عمده آنالیز وب یعنی تحلیل لاگ‌فایل و تگ‌دادن به صفحه استفاده می‌کنند اما این دو روش عمده آنالیز وب هرکدام مزایا و معایبی دارند:
bullet  مزایای آنالیز لاگ‌فایل
مزایای عمده “تحلیل لاگ‌فایل” بر “تگ‌دادن به صفحه” عبارتند از:
check  جمع‌‌‌‌آوری داده‌ها از طریق تگ‌دادن به صفحه، نیاز به تغییراتی در وب‌سایت دارد.
check  وب‌سرور به طور قابل‌اعتمادی هر عملی را که انجام می‌دهد، ثبت می‌کند. تگ‌دادن به صفحه به همکاری مرورگر مورد استفاده بازدیدکنندگان اتکا دارد، که ممکن است بخشی از اعمال را انجام ندهد. (برای مثال اگر جاوا اسکریپت آن غیرفعال شده باشد)
check  داده‌ها روی سرورهای خود شرکت است و فرمتی استاندارد دارد و نه اختصاصی.
check  این امر به شرکت امکان می‌دهد که بعدها برنامه‌ها را تعویض کند، از چندین برنامه متفاوت استفاده کند، و داده‌های تاریخی را با برنامه‌ای جدید تحلیل کند. اما راه‌حل‌های مبنی بر تگ‌دادن به صفحه باعث اتکا بیش از حد به یک تامین‌کننده خاص خدمات می‌شوند.(vendor lock-in)
check  لاگ‌فایل‌ها حاوی اطلاعاتی از بازدیدها بوسیله اسپایدرهای موتورهای جستجو هستند. گرچه این بازدیدها را نباید به عنوان بخشی از فعالیت انسانی بر روی وب‌سایت گزارش کرد، اما این داده‌ها برای انجام “بهینه‌‌سازی موتور جستجو” (search engine optimization) اهمیت دارند.
check  لاگ‌فایل‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد درخواست‌های شکست‌خورده هستند، اما تگ‌دادن به صفحه تنها اگر دیدن صفحه موفقیت‌آمیز باشد، یک رخداد را ثبت می‌کند.

bullet  مزایای تگ‌دادن به صفحه
مزایای اصلی تگ‌دادن به صفحه نسبت به تحلیل لاگ فایل عبارتند از:
check  جاوا اسکریپت به طور خودکار هر زمانی که صفحه بارگذاری می‌شود، به راه می‌افتد.
check  افزودن اطلاعات اضافی به جاوا اسکریپت، که سرور از راه دور بعدا می‌تواند آنها را جمع‌آوری کند، آسان‌تر است، برای مثال اطلاعاتی درباره اندازه‌های اسکرین بازدیدکنندگان، یا قیمت کالاهایی که آنها خریده‌اند، را می‌توان به این طریق اضافه کرد.
check  در تحلیل لاگ‌فایل اطلاعاتی را که به طور معمول به وسیله وب‌سرور جمع‌اوری نمی‌شود، تنها می‌توان با تغییر دادن URL ثبت کرد.
check  تگ‌دادن به صفحه می‌تواند رویدادهایی مانند تعامل‌های درون فیلم‌های فلش را نیز که به درخواست از وب سرور مربوط نیست، گزارش کند.
check  سرویس تگ‌دادن به صفحه فرآیند اختصاص‌دادن کوکی به بازدیدکنندگان را مدیربت می‌کند؛ درشیوه تحلیل لاگ‌فایل سرور را برای انجام این کار باید پیکربندی کرد.
check  تگ‌دادن به صفحه برای شرکت‌هایی که اداره وب‌سرور خودشان را در دست ندارند، قابل انجام است.

bullet  روش‌های ترکیبی
check  برخی از شرکت‌ها اکنون برنامه‌هایی را تولید می‌کنند که از هر دو شیوه تحلیل لاگ‌فایل و تگ‌دادن به صفحه استفاده می‌کنند. هدف این شرکت‌ها از کاربرد روش ترکیبی، تولید آمار دقیق‌تر است.